مركز اطلاعات دارويي و مديريت و اقتصاد دارو و سلامت-داروغذا : اهداي عضو پژوهش محور مي‌شود
دوشنبه، 4 دی 1396 - 07:35 کد خبر:62025
داروغذا: مديرعامل انجمن اهداي عضو ايرانيان، از راه اندازي واحد پژوهش در زمينه اهداي عضو و پيوند اعضا خبر داد.


دارو غذا:مركز اطلاعات دارويي و مديريت و اقتصاد دارو و سلامت

به گزارش خبرگزاري مهر، دكتر كتايون نجفي زاده با اشاره به ضرورت پژوهش در ارتقاي دانش گفت: به منظور انجام پژوهش هاي مرتبط با اهداي عضو و اقدامات فعالانه در اين زمينه به زودي بخش پژوهش در سامانه مركزي www.ehda.center راه اندازي مي شود.

وي با تاكيد بر اينكه اگر اهداي عضو بخواهد در يك كشور پيشرفت كند بايد به بحث پژوهش و آموزش توجه كافي داشت گفت: اگر ديد همه فقط انجام كار باشد نه متوجه ضعف كار و نه متوجه راهكارهاي برطرف كردن كمبودها و نواقص مي شوند بنابراين حتما بايد ديد پژوهشي وجود داشته باشد تا بتوانيم روند بهبودي را حس كنيم.

نجفي زاده افزود: با تلاش هاي گروه پژوهش انجمن اهداي عضو ايرانيان شاهد روزي باشيم كه همه واحدهاي فراهم آوري اعضاي پيوندي در كشور با ديد پژوهشي به كار نگاه كنند و بتوانند فعالانه در جهت ارتقاي دانش اهداي عضو در ايران و جهان كوشا باشند.

مديرعامل انجمن اهداي عضو ايرانيان تصريح كرد: قطعا با تعداد بالاي مرگ مغزي كه در كشور وجود دارد ايران اگر تلاش كند حرف هاي جديدي براي دنيا خواهد داشت و حيف است كه اين مهم انجام نشود.

دكتر شادي شفقي مسئول كميته پژوهش انجمن اهداي عضو ايرانيان نيز با اشاره به افزايش چشمگير رضايت به اهداي عضو در كشور گفت: آمار اهداي عضو در كشور بالاست و مراكز به خوبي بحث شناسايي فرد مرگ مغزي و... را انجام مي دهند اما كمبودي كه ما داريم اين است كه هيچ وقت اين اطلاعات نه در داخل و نه خارج از كشور آن جوري كه بايد و شايد ارائه نشده است.

وي افزود: امروز به جاي اينكه اين اقدامات را به عنوان يك فعاليت روزمره مراكز تلقي كنيم بايد تصميم بگيريم بر روي اقداماتمان پژوهش كنيم زيرا از اين طريق مي شود خيلي كارهاي متفاوتي انجام داد و دست به ابداعات جديدي در فرايند اهداي عضو و پيوند اعضا زد.

شفقي با تشريح فعاليت هاي انجمن اهداي عضو ايرانيان، در راستاي پژوهش محور شدن اهداي عضو در كشور گفت: در راستاي توانمندسازي كليه  واحدهاي فراهم آوري اعضاي پيوندي برنامه هايي را در دست اقدام داريم.

وي در تشريح اين فعاليت ها گفت: درقدم اول ما ژورنال كلاب هاي آنلاين كشور را خواهيم داشت و از تمامي مراكز براي بررسي گروهي مقالات علمي در حوزه اهداي عضو دعوت ميكنيم، با بررسي مقالات و پزرنت برترين آن ها علاوه بر معرفي روش هاي روز ميخواهيم به تبادل نظر با ساير واحدها براي اتخاد برترين روش در حوزه هاي مختلف اهداي عضو بپردازيم.

شقفي برنامه بعدي انجمن براي دوره هاي آنلاين آموزشي-پژوهشي را اينگونه تشريح كرد: در نظر داريم اين دوره هاي آنلاين را براي آموزش نيز داشته باشيم به اين صورت كه مباحث مختلف مثل بحث رضايت گيري كه آقاي دكتر اميد قبادي در كنگره ها آموزش مي دهند را به صورت آنلاين برگزار كنيم.

مسئول كميته پژوهش انجمن اهداي عضو ايرانيان در خصوص كارآمدي اين اينگونه آموزش ها گفت: بچه ها ميتوانند همان لحظه آنلاين شوند و از اطلاعات استفاده كنند و حتي ما امكان آرشيوسازي برنامه ها را داريم كه اگر به هر دليل نتوانستند در آن ساعت مورد نظر اطلاعات را دريافت كنند بعدا از طريق دسترسي به آرشيو اطلاعات آن اطلاعات را در دسترس داشتند.

انجمن اهداي عضو ايرانيان در اسفند ۱۳۹۴ با اهداف فرهنگ سازي، آموزش و پژوهش و مددكاري خانواده هاي اهداكننده عضو فعاليت خود را آغاز كرده و امروز در حوزه آموزش علاوه بر برگزاري كنگره هاي بين المللي و دوره هاي آموزشي واحدهاي فراهم آوري و...، در نظر دارد فعاليت هاي خود را در اين زمينه گسترش دهد.